Komentované prohlídky

Na počátku 80. let vyhlásila organizace UNESCO 18. duben Mezinárodním dnem památek a sídel. Jedním z hlavních cílů tohoto dne je zvýšit povědomí o památkách a historii míst, která jsou součástí každodenního života veřejnosti. Stejně jako v minulých letech se i letos rozhodl městský obvod Ostrava-Jih k připomínce Mezinárodního dne památek a sídel připojit.

Den památek na Jihu přesunut na podzimní termín – 19.–20. září 2020

O třetím zářijovém víkendu se uskuteční osm bezplatných komentovaných vycházek, na kterých průvodci Jan Lenart, Tomáš Majliš a Petr Lexa Přendík představí zájemcům historii a zajímavá místa našeho obvodu. Každá prohlídka má omezenou kapacitu míst. Součástí prohlídek bude také možnost navštívit interiéry vybraných historických objektů. Délka každé z prohlídek bude přibližně 90 minut.

Vstupenky je nutné si dopředu závazně (!) rezervovat na emailové adrese petr.prendik@ovajih.cz, na tel. č. 605 292 238 nebo si je vyzvednout přímo v infocentru na náměstí Ostrava-Jih (Horní ulice u Hlubiňáku). Vyzvedávat si je bude možné od 31. srpna 2020.

Z historie jednotlivých ročníků prohlídek:

Městský obvod Ostrava-Jih již v roce 2016 připravil sérii komentovaných prohlídek. Zájemci tak poznali historii Bělského lesa, starého Zábřehu, Výškovic a Hrabůvky, ale také moderních panelových sídlišť, která se budovala od 60. let 20. století.

Pro rok 2017 připravil městský obvod znovu komentované prohlídky obvodu, tentokrát i se zpřístupněním vybraných interiérů, které mají co dočinění s historií jednotlivých částí obvodu. Prohlídkových tras bylo osm. Novinkou byla trasa nazvaná Zábřeh od pravěku do 2. světové války.

Nové okruhy nastoupily na scénu také v roce 2018. Krom klasických prohlídek věnujícím se nejstarší historii částí obvodu byly zařazeny trasy Zábřežské kříže, kapličky a kostely, Stará Místecká a Sídliště Stalingrad. Návštěvníci měli možnost opět nahlédnout do jindy nepřístupných objektů a míst.

Také rok 2019 přinesl novou trasu, tentokrát to byl okruh Zábřeh-Družstevní osada a Zábřeh podle kroniky Josefa Bilčíka. Svou popularitu si stále drží trasa vedoucí přes haldu v Hrabůvce.

Pro rok 2020 byly připraveny trasy se vstupy do interiérů na 18. a 19. dubna 2020. Situace okolo pandemie Covid-19 však zapříčinila, že pátý ročník komentovaných vycházek byl přesunut na září téhož roku. Zájemci se dočkají také nového okruhu: Zábřeh do roku 1914, který se zaměří na nejstarší dějiny obce.