Komentované prohlídky

Na počátku 80. let vyhlásila organizace UNESCO 18. duben Mezinárodním dnem památek a sídel. Jedním z hlavních cílů tohoto dne je zvýšit povědomí o památkách a historii míst, která jsou součástí každodenního života veřejnosti. Stejně jako v minulých letech se i letos rozhodl městský obvod Ostrava-Jih k připomínce Mezinárodního dne památek a sídel připojit.

Den památek na Jihu se bude konat 23. a 24. dubna 2022

O třetím dubnovém víkendu nabídne Den památek na Jihu osm bezplatných komentovaných vycházek, na kterých průvodce Petr Lexa Přendík představí zájemcům historii a zajímavá místa našeho obvodu. Délka každé z prohlídek bude přibližně 90 minut. Na prohlídky se není potřeba rezervovat, stačí jen přijít na místo srazu.

Z historie jednotlivých ročníků prohlídek:

Městský obvod Ostrava-Jih již v roce 2016 připravil sérii komentovaných prohlídek. Zájemci tak poznali historii Bělského lesa, starého Zábřehu, Výškovic a Hrabůvky, ale také moderních panelových sídlišť, která se budovala od 60. let 20. století.

Pro rok 2017 připravil městský obvod znovu komentované prohlídky obvodu, tentokrát i se zpřístupněním vybraných interiérů, které mají co dočinění s historií jednotlivých částí obvodu. Prohlídkových tras bylo osm. Novinkou byla trasa nazvaná Zábřeh od pravěku do 2. světové války.

Nové okruhy nastoupily na scénu také v roce 2018. Krom klasických prohlídek věnujícím se nejstarší historii částí obvodu byly zařazeny trasy Zábřežské kříže, kapličky a kostely, Stará Místecká a Sídliště Stalingrad. Návštěvníci měli možnost opět nahlédnout do jindy nepřístupných objektů a míst.

Také rok 2019 přinesl novou trasu, tentokrát to byl okruh Zábřeh-Družstevní osada a Zábřeh podle kroniky Josefa Bilčíka. Svou popularitu si stále drží trasa vedoucí přes haldu v Hrabůvce.

Pro rok 2020 byly připraveny trasy se vstupy do interiérů na 18. a 19. dubna 2020. Situace okolo pandemie Covid-19 však zapříčinila, že pátý ročník komentovaných vycházek byl přesunut na září téhož roku. Zájemci se dočkali také nového okruhu: Zábřeh do roku 1914, který se zaměří na nejstarší dějiny obce.

V šestém ročníku, který se kvůli pandemii Covid-19 konal v říjnu 2021, došlo k větší obměně vycházek. Do prohlídek byly zařazeny hned tři nové okruhy. První mapovala říční nivu Odry mezi centrem Výškovic a zábřežským Korýtkem, druhá historii prostoru náměstí Ostrava-Jih a poslední povedla zájemce trasou bývalé drobné tramvajové dráhy vedoucí do zábřežských Pískových dolů.

Sedmý ročník Dne památek na Jihu přinese novinku nejen v podobě komentované vycházky sídlištěm Nové Výškovice, ale také v trase, která mapuje hostince v Zábřehu nad Odrou do časů 2. světové války. Zájemci se mohou těšit též na nový okruh vedoucí podél Odry mezi Zábřehem a Výškovicemi. Další okruhy nabídnou exkurzi do historie starého Zábřehu, Jubilejní kolonie a starých Výškovic. Tematická vycházka návštěvníky seznámí s historií nejstarší tramvajové dráhy na Jihu, která vznikla v roce 1913 a vedla mezi nynějším sídlištěm Pískové doly a Vítkovicemi. Posledním okruhem bude tradiční oblíbená vycházka Bělským lesem.